• „Silesia Incognita” w Tychach

• Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze SP nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach zorganizowały szóstą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów i autorek 30 najwyżej ocenionych prezentacji. Uczennice kl. VII, Karolina Walczak i Julia Szewczyk, swoją prezentacją poświęconą naszej wsi uplasowały się na 5. Miejscu. Finał konkursu odbędzie się 4 czerwca 2022 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach. Dziewczynom życzymy powodzenia.

• XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski Spotkania Zamkowe w Toszku

• W Konkursie Recytatorskim na szczeblu gminnym w Toszku,  SP w Kotulinie reprezentowali uczniowie: Lena Zwior i Antonina Powrósło z kl. V oraz Edyta Krupa i Patryk Zawisza z kl. IV. Do etapu powiatowego przeszły uczennice z kl. V. Lenka Zwior zajęła III miejsce. Jej oraz pozostałym uczestnikom gratulujemy występu.

• Międzynarodowy sukces!

• Z przyjemnością informujemy, że już po raz kolejny, praca konkursowa grupy naszych uczniów znalazła się w gronie LAUREATÓW konkursu międzynarodowego „Begegnung mit Osteuropa - Spotkanie z Europą Wschodnią” i tym samym zdobyła tytuł ZWYCIĘZCY.  Konkurs ten jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Kultury kraju związkowego Nordrhein – Wesfallen (Niemcy).

Motto tegorocznego konkursu brzmiało: „Spürbar Europa! Zauważalna Europa!". Spośród wielu propozycji projektów, wybraliśmy projekt w kategorii: „Musikwerkstatt - Warsztat Muzyczny" w podkategorii „Musik und Maschinen! Muzyka i maszyny!”.

W projekcie udział wzięły dwie uczennice z klasy 7: Julia Szewczyk i Karolina Walczak. Zadaniem konkursowym dziewczyn było wyszukanie informacji o pisarzu E.T.A Hoffmann’ie i przedstawieniu jego życiorysu w formie leporello – książki w formie harmoniki. Oprócz tego należało wysłuchać arii Olimpii z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha i zapoznać się z występem mechanicznej lalki. Kolejnym krokiem było wyszukanie odpowiedniej muzyki obecnych czasów i stworzenie do tej muzyki nowoczesnej choreografii dla mechanicznej lalki. Wybór trafił na „Laleczkę z saskiej porcelany”, do której to dziewczyny przygotowały choreografię, odpowiednie stroje, nagrały, wysłały i … wygrały.

Opiekę nad projektem objęły panie: Barbara Walczak i Małgorzata Powrósło.

Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i zdobycia tytułu ZWYCIĘZCY!

• Archipelag Skarbów

• W dniach 28-29.04.2022 roku był realizowany w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów’. Dzięki szerokiemu zakresowi interesujących treści program stanowi cenną i skuteczną pomoc w przeciwdziałaniu zachowaniom problemowym i ryzykownym młodzieży.

Dnia 28.04.2022 roku w spotkaniu informacyjnym  wzięli udział rodzice uczniów klas 7 i 8 wraz z wychowawcami. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z celami, założeniami  i przebiegiem programu oraz wybranymi wynikami badań, które wyraźnie pokazują chroniącą rolę rodziców i innych pozytywnych dorosłych w życiu ich dzieci.

W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie (kubki, opaski na rękę, koszulki z logo programu). Treści programu ilustrowane były świadectwami zdrowego stylu życia realizatorów oraz osób znanych z mediów (znani sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, Miss World, kierowca rajdowy i inni),  którzy w swoim życiu kierowali się szacunkiem do drugiego człowieka, bezinteresowną pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat rozwijają  swoje pasje i są szczęśliwymi ludźmi.

Ważne przesłanie, wynikające z programu jest takie, że każdy człowiek jest „gwiazdą”. Podobnie jak gwiazda ma pięć ramion, tak człowiek składa się z: rozumu, ducha, więzi, ciała i uczuć. Ważne jest, by młody człowiek w swoich wyborach kierował się rozumem. Życie człowieka jest nieustanną podróżą i od nas samych zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go długo szukać, ale warto, bo jest ono bezcennym darem dla człowieka.

Życzymy naszej młodzieży – uczniom klasy 7 i 8, by odnaleźli swój skarb – swoje szczęście.